برای تعطیلات خودت برنامه ریزی کردی؟

همین حالا یک تور روزرو کن و از تعطیلاتت لذت ببر

قوانین و مقررات پرواز

با مطالعه مطالب ذیل با قوانین پرواز داخلی و خارجی آشنا شوید

قوانین عمومی پروازهای داخلی

 • در خواست کنسلی بلیط های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین متفاوت است پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و باقیمانده مبلغ به حساب مسافر برمی‌گردد. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا ۷۲ ساعت کاری) است.

 • در صورت ابطال یا تاخیر بیش از دو ساعتِ پرواز بلیط خریداری شده شامل جریمه‌ی کنسلی نمی گردد و مسافر ملزم است در قسمت استرداداد های وب سایت گزینه "لغو پرواز توسط ایرلاین" و یا "تاخیر و تعجیل پرواز بیش از دو ساعت" را انتخاب نماید.

 • در صورت ابطال پرواز و یا تاخیر بیش از دو ساعت که سبب انصراف مسافر از پرواز گردد، ارائه‌ی بلیط/رسید مهر شده توسط ایستگاه مبدا، به منظور هرگونه پیگیری و استرداد بدون جریمه‌ الزامی است.

 • در صورتی که مسافر قصد خرید بلیط در 2 پرواز متوالی را دارد می بایست هنگام خرید حداقل ۳ ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد. در غیر این صورت مسئولیت نرسیدن به پرواز دوم برعهده مسافر می باشد و یابکس هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و جریمه کنسل شدن بلیط دوم به عهده مسافر است.

 • در حال حاضر ایرلاین ماهان با ایرلاین های آتا و قشم ایر بابت پروازهای رفت و برگشت و کانکشن قراردادی ندارد.

 • ایرلاین پویا تنها در صورتی که هر دو لگ پویا باشد و فاصله بین پرواز 24 ساعت باشد استرداد لگ دوم را بدون جریمه انجام میدهد.

 • در حال حاضر ایرلاین ماهان و قشم ایر برای مسافرانی که به دلیل پزشکی نمیتوانند از پرواز استفاده کنند و قبل از پرواز با ایرلاین هماهنگی لازم را انجام نداده اند و از پزشک معتمد ایرلاین تایید انجام پرواز نگرفته اند حتی با بلیط مهر شده استرداد بدون جریمه انجام نمیدهند.

 • اصلاح استرداد بلیط هواپیمایی وارش در صورت نیاز از قبیل تاخیر بیش از دو ساعت پرواز که موجب انصراف مسافر از پرواز شده است تا 7 روز کاری امکان پذیر است.

 • بلیط مسافرین پرواز کارون پس از پذیرش و دریافت کارت پرواز(در صورت عدم استفاده از پرواز) غیر قابل استرداد می باشد.

 • استرداد بدون جریمه پرواز های رفت و برگشت و کانکشنی ایرلاین ساها در صورتی که حداکثر فاصله بین پروازها 48 ساعت باشد در صورت ثبت استرداد قبل از انجام پرواز امکان پذیر است.حداقل زمان بین دو پرواز نیز اگر هر دو طرف ایرلاین ساها باشد باشند از زمان فرود پرواز اول تا بلند شدن پرواز بعدی 2 ساعت واگر یکی از ایرلاین ها ساها و ایرلاین دیگه غیر از ساها باشند این تایم 3 ساعت است.

قوانین عمومی پروازهای خارجی

 • در تعریف قوانین هواپیمایی کشوری، به مسافرانی که کمتر از 2 سال دارند مسافر نوزاد، به مسافرانی که بین 2 تا 12 سال ‌تمام دارند مسافر کودک، و به مسافرانی که بیشتر از 12 سال دارند مسافر بزرگسال گفته می‌شود. در صورت عدم دقت کاربر و اشتباه واردکردن رده سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل می‌آید. توجه داشته باشید که در بلیط‌هایی که نرخ مصوب دارند، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است؛ اما در بلیط‌های چارتری قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است.

 • اگر حین خرید بلیط پرواز خارجی و در مرحله پرداخت، ظرفیت پرواز تکمیل و مبلغ از حساب شما کسر شد، اما خرید بلیط شما قطعی نشده بود، نگران نباشید. مبلغ کسرشده از حساب شما، به حساب کاربری‌تان اضافه می‌شود و می‌توانید مجددا بلیط بخرید. توجه داشته باشید که کسر مبلغ از حساب شما به معنی قطعی‌شدن صدور بلیط نیست.

 • با توجه به بخشنامه شماره ۹۱۰۶ تاریخ 03/03/1400 سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرفه نظارت بر ایمنی مسافر (I6) در پروازهای داخلی و بین‌المللی، از تاریخ 11/03/140، بلیط پس از صدور، غیرقابل‌استرداد خواهد بود.

 • در استفاده از کوپن بلیت به این نکته توجه کنید که سفرهایتان را باید به ترتیب از اولین کوپنی که برای شما صادر شده به انجام برسانید. در غیر این صورت، کوپن‌های قبلی شما به صورت خودکار از سمت شرکت هواپیمایی باطل می‌شود و متاسفانه امکان استفاده از بخشی از بلیط برای شما وجود نخواهد داشت.

 • لازم به ذکر است که هواپیمایی فلای دبی از این قانون مستثنی است. در صورتی که بلیط رفت‌وبرگشت از هواپیمایی فلای دبی گرفته باشید اما از کوپن رفت آن را استفاده نکنید، همچنان می‌توانید از کوپن برگشت استفاده کنید.

 • کنسل‌کردن یا استرداد بلیط سیستمی هواپیما مشمول جریمه‌ استرداد است. مبلغ این جریمه طبق قوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی متفاوت است که در زمان درخواست استرداد، به اطلاع شما خواهد رسید. مبلغ جریمه از قیمت خام بلیط کسر می‌شود و باقی‌مانده آن به حساب مسافر باز خواهد گشت. توجه داشته باشید که این قوانین در پروازهای چارتری صدق نمی‌کند.

 • در پرواز با بعضی از شرکت‌های هواپیمایی‌ خارجی، مسافران موظفند که در وب‌سایت هواپیمایی، ثبت حضور آنلاین یا همان Online check in کنند. در غیر این صورت، کارت پرواز با مبلغی به ‌عنوان جریمه صادر می‌شود. بنابراین دقت داشته باشید که در صورت عدم ثبت حضور، مسئولیت عواقب آن به ‌عهده مسافر خواهد بود.

 • طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان، اگر از هواپیمایی ماهان بلیط پرواز بیزینس‌کلاس خریده‌اید، توجه کنید که برای ارائه خدمات ترانسفر فرودگاهی رایگان (ویژه مسافران پرواز بیزینس‌کلاس) در مسیرهای پکن، شانگهای، گوانجو، شنزن، بانکوک، کوالالامپور، آلماتی، دهلی، مسکو، لاهور، اربیل، سلیمانیه، استانبول و آنکارا، باید تا 24 ساعت قبل از پرواز، درخواست ترانسفر فرودگاهی را اعلام کنید. همچنین توجه کنید که این درخواست در روزهای تعطیل تا ساعت 12 ظهر روز قبل، و در پروازهای روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه تا 12 ظهر چهارشنبه قبلی مورد قبول است.

 • در صورتی که از اعتبار پاسپورت کمتر از 6 ماه (180 روز کامل) باقی مانده باشد، اجازه‌ خروج از کشور در فرودگاه به مسافر داده نمی‌شود و مسئولیت آن با مسافر است.

 • اگر بعد از خرید بلیط، پاسپورتتان را تمدید کردید، لطفا حتما کپی پاسپورت جدید را به مرکز پشتیبانی یابکس به آدرس support@yabex.net ایمیل کنید. طبق قوانین هواپیمایی موردنظر، ممکن است به‌روزکردن اطلاعات پاسپورت مشمول هزینه مجدد شود که در این صورت، مسافر باید آن مبلغ را پرداخت کند.